Do Alp jsme vzali Toníka jako půlroční miminko. Od té doby jsme zvládli 5 zimních dovolených s jedním a 4 zimní dovolené s dvěma dětmi. Oba jsme s manželem nadšení lyžaři a oba si jezdíme do Alp dovolenou užít s lyžemi na nohou i s dětmi na krku. Jde to.

zimní dovolená s dětmi

Rodina s jedním miminkem.

Pokud máte jedno zimní miminko, které ještě nechodí, lyžování se vzdávat nemusíte. Nejlépe uděláte, pokud se v páru budete střídat. Jeden vždy lyžuje a druhý hlídá. U dětí do jednoho roku se musí situace optimalizovat kvůli kojení, ale i to se dá řešit vhodně zvolenými intervaly.

Ale dejte si pozor na pár věcí.

Výměna skipasů

Dává to smysl. Lyžovat bude vždy jen jeden, tak se můžete o skipas střídat. Ale pozor. Zahraniční areály prodávají permanentky jako nepřenosné, a tudíž se snaží jejich střídání všemožně bránit. V Rakousku si většinou lyžaře při prvním průchodu turniketem fotí a nikoho jiného potom se stejnou permicí nepustí. V italských Dolomitech zase někde přesně pro tyto případy kontrolují, zda turniketem prochází žena nebo muž. Pohlaví vlastníka skipasu se v systému zachytí a při příštím průchodu už turniketem opačné pohlaví neprojde. V českých areálech situaci řeší různě. Například na Lipně jsme si permanentku vyměnili bez problémů. Zimní dovolená s dětmi se může prodražit, ale můžete i ušetřit.

zimní dovolená s dětmi

V jihoitalském Seiser Almu jsme využili toho, že jsme jeli jako dvě rodiny ve stejné situaci. Jelikož vždy jeden muž a jedna žena lyžovali a ti druzí hlídali děti, mohli jsme si vzájemně skipasy vyměnit a nikdo nic nepoznal. Rakouská rodina areálu Ski Amadé, kam spadá Schladming a náš oblíbený Gastein nebo třeba Flachau (všechno skvělé rezorty pro rodiny s dětmi), nabízí speciální skipas pro mladé rodiny s dětmi do tří let, se kterým se rodiče mohou střídat zcela legálně.

Kam jet na zimní dovolenou s miminkem

Pokud se vydáte do hor s dítkem, které ještě drandí v kočáře, myslete na to, co budete dělat, když svahy na lyžích bude brázdit partner. Jistě, ono i kafíčko a knížka na balkóně apartmánu s výhledem na hory má své kouzlo. Ale ideální je, když se v okolí ubytování nachází cesty pro výlety s kočárkem nebo třeba nějaká civilizace – obchody, restaurace a další. 

zimní dovolená s dětmi

Apartmán u vleku

Pokud se chcete střídat, rozhodující je pro vás vzdálenost apartmánu od lanovky. Rozhodně žádné přejezdy skibusem. Pokud máte k dispozici auto, potom si můžete provoz usnadnit. Ale nejpohodlnější je předávat si děti přímo v lyžárně. Radši ušetřete za jiné věci a za blízkost k vleku si připlaťte.

Zimní dovolená s malými dětmi

Když dítko povyroste, situace se příliš nezmění. Místo kočárkem, drandíte po horách s odrážedlem. Aktuálnější je požadavek na civilizaci, dvouletý brouček chce třeba cukrárnu nebo hřiště (pokud mu nestačí hrabat se klackem ve sněhu) nebo se bude hodit svah na sáňkování.

zimní dovolená s dětmi

Změna nastane až ve chvíli, kdy svou ratolest obujete do lyžáků. V takovém případě nabírá vzdálenost od vleku na důležitosti. Cesta tam ještě jde. Svoje i dětské lyže a natěšené dítě nějaký ten kilometr utáhnete. Horší je to cestou zpět. Unavené a ukňourané dítě a k tomu lyžařskou výbavu, to už by člověk skočil pod rolbu. Dejte na mě, vybírejte apartmán blízko u lanovky.

Nastupuje ale další nutnost, prostor pro lyžařskou výuku.

Lyžařská loučka – alfa a omega

Čím menší dítě je, tím důležitější je, aby se okolo výukové loučky nacházely různé atrakce. Rozhodně chcete, aby se lyžařské hřiště nacházelo co nejblíž dolní stanici lanovky. Například Märchenwiese v rakouském Schladmingu je nejlepší místo na světě, ale cesta k němu vede dvěma lanovkami. A celou tu cestu musíte absolvovat s dětmi visícími na rukou a jejich lyžařskou výbavou. Kromě toho jim často musíte pro takovou cestu koupit skipas a vy sami musíte jeden mít. Volte proto takovou destinaci, kde se výukový prostor nachází co nejblíže dolní stanici lanovky. Ale zároveň, tento prostor musí navazovat na areál, kde se dobře lyžuje, abyste se mohly pohodlně vystřídat. 

zimní dovolená s dětmi

Co od výukové loučky očekávat?

V první řadě si zjistěte, zda a za jakých podmínek vás na ni pustí. Například na Ještědu v Liberci pouští na lyžařskou loučku pouze mimo provozní dobu lyžařské školy. Naopak v rakouském Gasteinu sem můžete právě v době provozu školky, jinak vypínají pojízdné koberce (ale pokud si dítě sami vytáhnete nahoru, lyžovat zde můžete, nikdo vás nevyhodí). Někde se platí poměrně vysoké vstupné (Ještěd), jinde stačí skipas pro rodiče a symbolický poplatek pro děti (Severák), někde je vstup na loučku zcela zdarma (Lipno, Javorník, Dorfgastein a další). Podmínky často na stránkách nenajdete. Proto hledejte na internetu nebo si do areálu aktivně napište. Anebo čtěte můj web, tipy budou přibývat. Zimní dovolená s dětmi je mé oblíbené téma.

Vybavení výukové loučky pro děti

Pro začátek určitě hledejte pojízdné koberce. Na pomě či jiném vleku se děti naučí jezdit až mnohem později. Koberce jsou jednoznačně nejpohodlnější. Použít lze také lano, za které se děti chytí a jedou, jako na Javorníku. To už ovšem od malého lyžaře vyžaduje základy rovnováhy. Většina dětí po pár jízdách na provaze jede sama bez problému. Výhodou je, že si můžete vystoupit, kdy chcete. Pro začátek totiž není úplně žádoucí sjíždět celý kopec – zbytečně se jim to rozjede.

Kopec se musí svažovat pozvolně a končit rovinkou, kde děti přirozeně zastaví. Lyžařské školy občas na konec svahu přidávají plastové koberce, které děti stopnou. To je ideální, ale pouze v Gasteinu jsme se setkali s tím, že by tuto vymoženost nechali k dispozici široké veřejnosti.

Dále se hodí, když loučka nabízí různé slalomy, atrakce, zvířátka nebo nějaké možnosti vyžití, když děti zrovna nelyžují. V rakouském Hauser Kaiblingu mají třeba sněhová odrážedla, na Severáku v severních Čechách najdete sáňky ve tvaru zvířátek. 

Na co dál myslet při výběru zimní dovolené s dětmi

Přemýšlejte o všem, co vám a vašim dětem dovolenou usnadní. Pro starší děti se hodí bazény a aquaparky, kam je vezmete po lyžování nebo když je ošklivé počasí. Dětské koutky v restauracích bývají spíše výjimkou, ale také oceníte herny či vyhřívané převlékárny. Do některých se platí poměrně vysoké hodinové vstupné (Severák), jinde poskytují tento luxus klientům zcela zdarma (Hinterstoder). Osobně doporučuji s malými dětmi jezdit pouze tam, kde to znáte nebo máte doporučení od jiných rodičů. Většinu vychytávek najdete až na místě, a přitom si bez nich pobyt s mrňaty tak neužijete.

zimní dovolená s dětmi

Než vkročíte poprvé do lyžárny a vydáte se na první lyžovací den, věnujte čas přípravě a jeďte se na místo podívat. Vyzkoumejte předem, kde necháte lyže, kde zaparkujete, kde se budete střídat, kolik, co stojí, kupte skipasy předem. Až vám budou na rukou viset pištící ratolesti a přes rameno ponesete svoje i jejich lyže, chcete mít jasno. V neposlední řadě v případě jakéhokoliv kňourání či konflikty chcete působit rozhodně jako rodič, který ví, co chce. Děti vaši nejistotu vycítí, a pokud by jely raději do bazénu než na lyže, přidají na intenzitě kňučení. Nesmíte jim dát šanci. 

Víc jsem o lyžování s dětmi psala pro svého klienta, prodejnu a půjčovnu lyžařského vybavení, ale článek si můžete přečíst zde.

Zimní dovolená s dětmi může být skvělá zábava. Když vše dobře naplánujete, bez problémů se s partnerem prostřídáte a užijete si lyžování všichni.

Tipy na konkrétní destinace jsem si schovala na příští článek.