Mateřská je plná drobných radostí. Ty velké byly pro mě tři: (1) sláva, už nejsem těhotná; (2) přežila jsem porod a (3) Toník je zdravé miminko. Vše ostatní jsou drobnosti, ale jak si je člověk užívá…

Každý, kdo má děti mi potvrdí, že když dítě usne, radost a úleva, která nastane se tak akorát vyrovná pocitu štěstí horolezce, který právě vylezl na Mount Everest. Nezní to tak velkolepě, ale člověk si to musí umět užít. (Na druhou stranu, zkuste říct tomu horolezci, že na ten Everest poleze zítra znova a pak znova… jeho to omrzí, ale vy se budete cítit stále stejně vítězně). Sepsala jsem takový seznam malých radostí (většina z nich zavání nepěknou škodolibosti, ale což, člověk trpící (ne)spánkovým rytmem matky na mateřské má na tu trochu škodolibosti nárok), které mi první měsíce s Toníkem zpříjemňují. Třeba se v nich poznáte.

radosti matky na mateřské

1. Spánek

První skupinka radostí je spojena s dětským spánkem. Ono vůbec většina starosti čerstvých rodičů se tak nějak týká spaní miminka.

2. Jídlo

3. Domácí práce

4. Procházka

Nevím, zda mám pracující tímto provokovat, ale nakonec pracující bezdětní lidé se vyspí v noci celou noc (pokud nemají náruživé sousedy), tak proč ne.

6. A když někam vyrazím…

Když konečně někam vyrazíte, vše dostává nový rozměr. Máte radost z věcí, které jiným přijdou samozřejmé.