Když jsem se konečně vyhrabala z angínového deliria, které mi vysvětlilo, jak je důležité mít rád své tělo, byla jsem schopna alespoň poslouchat audioknihy. Do uší se mi dostala jedna velmi inspirativní kniha.

Autorka Darya Pino Rose v ní vysvětluje svůj přerod z chronické dietářky v milovnici jídla se skvělou postavou.

hubnout a jíst

Hlavní princip: Jak jíst a hubnout.

Jezte skutečné jídlo. Vykašlete se na mýty o hubnutí, na diety, poměry stravy, různé keto, low-carb, sirtfood a podobné. Hlavně se vykašlete na nízkotučné náhražky, hnusné proteinové tyčinky a polotovary. Jezte skutečné jídlo. Kupujte kvalitní potraviny, protože kvalitní sezónní zelenina chutná úplně jinak než prefabrikovaná gumová ze supermarketu. To samé platí o ovoci. Jahody z vlastní zahrádky jsou taková lahoda, že pak nepotřebujete dezert, že?

Kvalitní jídlo z kvalitních surovin tvoří základ tohoto životního stylu.

Hlavní je zelenina.

jíst a hubnout

Zelenina v různých podobách má tvořit polovinu porce každého hlavního jídla.

Zbytek je v podstatě na nás.

Ale je dobré vyhnout se bílé mouce.

A hlavně ve všech jídlech omezit to přecpávání se cukrem, kterým naše západní civilizace trpí.

Pět jídel denně a každé z nich si vychutnat.

Naučit se sledovat signály, jaké k nám naše tělo vysílá.

Žádné diety jen toto.

Psychologie krásné postavy.

Autorka ale taky nabízí konkrétní tipy, jak toho dosáhnout.

Zaprvé. Nic si neodpírat.

Jednou – dvakrát týdně, každý vysleduje na sobě, co a v jaké míře přinese problém se zapínáním oblíbených džínů, si dejte cokoliv, na co máte chuť. Ale! Jedno velké ale, ať to stojí za to.

To je klíč. Když půjdete do mekáče a máte si vybrat z menu, stejně víte, že všechno bude chutnat stejně přesmaženě a hnusně. Tak si klidně můžete dát salát a slíbit si luxusní burger z luxusní restaurace někdy jindy. Odolejte hnusnému umělohmotnému větrníku z Billy a slibte si (a dopřejte) jednou za týden skvělý dezert od nejlepšího cukráře. Odolejte přeslazené mražené pěně, která si říká zmrzlina s vědomím, že v neděli si s kamarádkou a dětmi zajdete na skvělou italskou zmrzlinu do nejlepší cukrárny.

Odolejte pokušení dát si víno v hospodě jen proto, že tam sedíte, i když víte, že bude hnusné, a dejte si radši čaj, a těšte se na Sauvignon, který na vás čeká v lednici.

Nedávejte si pivo, když na něj vlastně ani nemáte chuť, ale nic jiného prostě v hospodě nemají, a vychutnejte si ho na terásce za svitu slunce, až si zajdete v pátek po práci s kamarádkou užít víkendovou náladu.

Už rozumíte? Neodpírejte si nic. Všechno si dovolte. Ale jen občas a tak, aby to stálo za to.

Neplýtvejte svými týdenními povolenkami na pokušení, která zanechají umělohmotnou pachuť na jazyku a špatné svědomí na duši. Užijte si to, co stojí za to si užít.

Paní Darya ale hlavně bere v potaz psychologickou stránku hubnutí a zdravého životního stylu. Vysvětluje, že dieta vytváří zbytečně velký tlak na naši vůli. Vůle je jako svaly, je dobré ji cvičit, ale taky se unaví. A máme jen jednu vůli – na učení, na trpělivost s dětmi i na rozhodování o jídle. A když si místo skvělého dortíku, dáte proteinovou tyčinku s příchutí dortíku, tak jste si místo skvělého dortíku užili hnusnou proteinovou tyčinku, a stejně jste k tomu spotřebovali dost vůle. Odložené podlehnutí pokušení viz výše, je navíc skvělá taktika, která vůli tolik nevyčerpává.

Zdravé návyky

Druhý klíč představují návyky. Cílem je, abyste o jídle přestali přemýšlet a jedli zdravě automaticky. Abyste vůli už nepotřebovali. První fází přechodu na nový životní styl je zmapovat své návyky. Nahrazovat je po jednom jiným návykem, který přináší podobné uspokojení, a začínat od těch nejjednodušších.

U mně to například bylo: začít snídat ještě před ranní kávou. Tedy nahradit rituál s ranní kávou rituálem se snídaní.

Večerní rituál se zmrzlinou s manželem u filmu nahradit sezením s čajem.

Protože hlavní je vystopovat, co vám přináší ono uspokojení. U večerního rituálu to totiž nebyla ta zmrzlina, ale pocit, že jsme spolu. U ranního rituálu to nebyla káva, ale chvíle klidu. Taky můžete zmrzlinu nahradit ovocem nebo čokoládu oříšky. Jeden návyk po jednom nahrazovat, až se zautomatizuje a pak přejít na jiný. A tam, kde by vás to moc a moc bolelo, tak si ho nechte. Jen zkuste zmenšit jeho škodlivý efekt. Já se například nezřeknu čokolády. Tak jsem postupně zmenšila jeden povolený řádek na jeden povolený čtvereček.

Ale ono, když se přestanete trápit hlady, nebude vám kolísat cukr v krvi, tak možná i ta chuť na sladké odezní.

Návyky, odložené uspokojení a skutečné jídlo, které chutná, uspokojí hlavu i tělo.

Kniha sama o sobě je velmi inspirativní a přináší také zajímavé informace o nutričním obsahu jednotlivých potravin a boří mnoho mýtů o dietách a dietních potravinách, na kterých se pouze prodejci různých programů a dietních potravin pakují už celá desetiletí.

Autorka se zabývá i budováním návyků na zdravý pohyb. Pro mě tato kapitola nepřinesla mnoho nového, protože já jsem na pohybu závislá. Pokud máte ovšem problém přesvědčit hlavu, že cvičení a pravidelný pohyb, je fajn, tak vám pomůže.

Kniha nenajdete v češtině, ale vzhledem k tomu, kolik praktických slovíček v ní používá, tak ji doporučuji i všem, kdo si chtějí angličtinu procvičit. Na Amazonu koupíte anglickou e-knihu i audioknihu. Amazon také nabízí možnost několikadenního zkušebního období Amazon Audible, v jehož rámci si ji můžete poslechnout zdarma. Dejte si ale pozor, abyste předplatné včas zrušili, není nejlevnější. Pokud nevládnete angličtinou tak dobře, doporučuji spíš elektronickou knihu.

Pokud máte rádi audioknihy nebo e-knihy v mobilu v angličtině, tak doporučuji jinou naprosto úžasnou alternativu k Amazon Audible. Zmíněnou knihu tam najdete taky.