Miluji svou práci. Když jsou děti nemocné, můžu s nimi zůstat doma. Žádné nahánění doktorky. Nechám si je doma v pondělí a uvidíme, co dál. Být matka na volné noze má spoustu výhod.

matka na volné noze
Nebo ne?

Většinou miluji svou práci v neděli. V pondělí taky. Tentokrát mi to vydrželo do středy. Až ve středu večer mě začala pronásledovat myšlenka na odložené projekty.

Po třech dnech, kdy pytlíkuji práci a nemocné děti, mi dochází dech. Myšlenka, že využiju čas k tomu, abych si děti užívala, pomalu ztrácí sílu.

Dělám, co můžu. Vstanu podle plánu před šestou, abych něco stihla, než robátka vstanou. Ona ale navzdory plánu vstanou oba před sedmou. Dochází mi elán. Už nejsem schopná psát a tvořit, zatímco v pokoji hraje pohádka a odbíhám od toho řešit dětské požadavky. Vzdávám práci.

Zmocňují se mně neomylné příznaky deprese.

Valím se na gauči se psem a Zlatěnkou na klíně, zatímco Toníček si hraje na prodavače aut. Užívám si pasivní zábavu a čerpám z dětí a psa energii a pozitivní náboj. Jde to, ale pomalu.

Zapojím všechno, co jsem se naučila o kontrole vlastní hlavy a jdu si udělat kafe.

Kafe nevyřeší všechny vaše problémy. Ale donutí vás zastavit se a v klidu myslet. Někdy to je vše, co potřebujete.

Barunka

Rozhodnu se, co dál.

  1. Kašleme na převlékání a na nákupy.
  2. Sušenky upečeme.
  3. Děti nechám v pyžamu, budou péct se mnou.
  4. A můžou vyzdobit krabici na sušenky. Máme program. A třeba mě nechají pracovat.

Nenechali. Tento text píšu v 20:28. Ale užili jsme si párty, děti se uzdravily natolik, že mohly odcestovat na víkend k babičce. A já mám zítra na práci celý den. Takže mise snad splněna.

Být matkou na volné noze může být fakt řehole. Sebekontrola a disciplína tady dostává ještě víc na frak, než když je člověk na volné noze bez dětí. Ale být vlastní paní taky znamená, že můžu být matkou podle svých představ. A to za to stojí.

A když jsme u té sebekontroly, nedávno jsem četla skvělou knihu o základech mentálního koučingu. Je psaná pro sportovce a jejich trenéry, takže bude sedět sportovně založeným jedincům. Ale její principy využijete v běžném životě.