Letem hormonálním světem

První fáze

cykličnost

Průměrný menstruační cyklus má 28 dní. V jeho průběhu kolísají hladiny hormonů v našem těle. V den č. 1 jsou všechny skoro na nule. A na nás se to ukáže. Pak ale začne stoupat náš oblíbený estrogen. Ten zodpovídá za všechno ženské. Dává nám energii, elán do života, sebevědomí, chuť na sex.

Když v nás vládne estrogen, vyzařujeme charisma, kterému nikdo neodolá. Umíme mluvit bez přípravy. Jsme spontánní a odvážné. Estrogen bude stoupat až do ovulace. V určité části předovulační fáze cyklu roste také testosteron. Takže se více podobáme mužům – jsme zaměřené na cíl, umíme velet a dokážeme se lépe prosadit.

Druhá fáze

Po ovulaci ale začne estrogen klesat. A ten propad některé z nás vnímají. Protože když tělu seberete estrogen, chová se jako feťák, když má absťák. Jsme podrážděné a přecitlivělé. Ze začátku to ale není tak zlé. Tělo si na pokles zvykne a navíc začne stoupat hormon progesteron. Ten nás nutí odpočívat, dává nám klidný a rozvážný výraz. A taky nás žene do spižírny. Je to doba, kdy hodně citlivě reagujeme na kolísání hladiny cukru v krvi. Ke konci třetího týdne bychom stále jen spaly.

V této době se ale také nejlépe rozhodujeme. Protože nepodléháme ani přílišnému optimismu jako před ovulací, ani pesimismu jako před menstruací.

Obávaný PMS

Zhruba 21. den cyklu začne peklo. Hlavně pro naše okolí. Všechny hormony v těle klesají. Jednoho dne se probudíme a všichni okolo nás štvou jen tím, že dýchají. Znáte to? V této době jsme hyperkritické. Vhodná doba na opravu písemek. Ale ne na závažná životní rozhodnutí. Ale v této fázi k nám nejzřetelněji promlouvá naše kreativní já. Sršíme nápady a inspirací. Ale těžko se přemlouváme do něčeho, co nás nebaví. Hůř se nám proto ty nápady realizují. Zaznamenejte si je tedy hned, jak přijdou. Ve vhodnější fázi je oceníte zlatem a rozpracujete k dokonalosti.

A až estrogen i progesteron klesnou na své dno, přidá se k tomu menstruace. V tu chvíli nám tělo velí: odpočívej, rozjímej. Drž se doma a užij si to. Naber síly. Protože estrogen začne stoupat a jednoho dne tě z pelechu vyžene ven vstříc novému a neznámému.

Kam pro další informace

Ukázala jsem jen zkrácený výklad. Hormony ovlivňují náš život mnohem víc. A každou trochu jinak. To už si časem vysledujete sama. Podrobněji se tomu budu věnovat v dalších článcích.

Cykličnost s ezoterickou omáčkou

cykličnost

Máte pocit, že nepotřebujete číst nic víc o své cykličnosti? Na jednu stranu vás chápu, ale dejte tomu šanci. V našem prostředí informace o tomto tématu poskytují bohužel pouze různé ezotericky laděné weby. Ty vás navádí k vědomému prožívání ženskosti a setkání se svou vnitřní ženou v meditaci. Nejvíce hodnotných informací najdete na stránkách projektu Cyklická žena. Ovšem i ten je, popravdě řečeno, ezo víc než dost. Ale autorky vytvořily také verzi pro muže, která je skvělá. Knihu Cyklická žena nebo Návod na ženy si přečtěte. Nejsou dokonalé a nesouhlasím se vším, ale v češtině nic lepšího neseženete. A můžete knihu koupit svému muži pod stromeček. Stojí za to, aby nás pochopili.

Cykličnost vědecky

Kniha Mirandy Grey o ženské cykličnosti mi otevřela oči, když jsem ji před třemi lety četla. Ale zdaleka mě neoslovila tak jako projekt Gabrielle Lichterman. Protože tato novinářka, která se celý život pohybovala v lékařském prostředí, podává informace vědecky. Píše o měnících se hladinách hormonů a o různých dalších faktorech, které nás ovlivňují. Některé její rady na mě sedí víc než ty v knihách od Mirandy Grey. Nakonec jsem si kombinací těchto a dalších zdrojů vytvořila vlastní verzi cyklického plánování. Tu představím v dalších článcích.

A teď pro skeptiky – k čemu vám cykličnost bude v praxi

Říkáte si: dobře, ok. Ale k čemu mi je vědět, kdy jsem taková a kdy maková? Svět se neřídí podle mého cyklu, musím fungovat celý měsíc. Tady máte jeden praktický příklad.

Jak nejedná cyklická žena snů

cykličnost

Představte si tu situaci. Jste na vánočním večírku. Úspěch ve vašem oboru stojí a padá se společenskými kontakty. Vy to víte. Cítíte se skvěle a chcete na šéfa zapůsobit, aby vám dal vedení toho nového projektu. Jdete za ním, prohodíte pár slov. Ani nemusíte přemýšlet nad tím, co říct. Šéf je okouzlen vaším nadhledem a projekt je váš.

Na příští vánoční večírek jdete s podobným plánem. Chcete zvýšit plat. Ale ono to nějak nejde. Už cestou jste o sobě pochybovala. Nejsem v těch šatech moc tlustá? Nejsou moc vyzývavé? Můžu si to dovolit? A co vlastně řeknu? Rozhovor vázne. Šéf neurčitě přikývne, že možná v příštím kvartálu se na nějaké zvýšení platu pro vás něco najde.

Jak jedná cyklická žena snů

Kdo se stala chyba? Na prvním večírku jste asi byla v předovulační fázi, na té druhé asi spíš v té předmenstruační. A to byl problém. Jak by to vypadalo, kdybyste věděla o cykličnosti?

cykličnost

Na druhé párty byste věděla, že od sebe nemůžete čekat zázraky. Předem byste si připravila svůj proslov a pečlivě se ho naučila. Šaty byste volila černé elegantní. Před ovulací vaše přirozené charisma udělalo ze sexy mini-šatiček koketní záležitost. Teď byste se v nich necítila a ve výsledku působila spíš vulgárně. A navíc máte skutečně pár kilo navíc, to se vám nezdá. Tak tedy volíte eleganci. Nenutíte se do rozhovoru. Nasloucháte, to vám teď jde mnohem lépe. Působíte moudře a vyrovnaně. Vědomě si opakujete pozitivní afirmace, abyste se svým nízkým sebevědomím nenechala zmást.

A když se na to necítíte, řeč o zvýšení platu odložíte. Protože víte, že přiopilý veselý šéf sice představuje dobrou příležitost. Až ale budete za dva týdny vy přiopilá svým sebevědomím, vaše šance budou vyšší.

Už chápete? Znáte-li sama sebe, své stinné i slunné stránky, jste nejsilnější na světě. Žít život snů je už tak dost těžké. Neztěžujte si to předstíráním, že jste někdo jiný. My ženy prostě jiné jsme, ale můžeme být silnější, když o tom víme. Proč nevyužít svých schopností, když je máme? Proč se podle nich neřídit? Zkuste to. Zkuste se pozorovat. A časem vám toho o cykličnosti napíšu víc.