V praxi vám ukážu, jak si se mnou v průběhu letošního a loňského adventu pohrály hormony. Příští rok už budu připravená a nenechám se oblbnout a vánoční přípravy budu plánovat podle cyklu.

Jednou v roce na Vánoce – peču

Vánoce 2020

vánoční přípravy

Vánoce 2020 jsme prožili v lock-downu. Jistě si tu dobu pamatujete. Žili jsme takovou tou naivní nadějí, že si máme užít domácí štěstí, protože příští rok už budeme trajdat po firemních večírcích a mačkat se v plných hospodách. Já normálně nepeču. Ale vánoční cukroví včetně jeho slané obdoby, to je jiná. Loni jsem použila pečení jako terapeutický prostředek. Vánoční přípravy přinesly světlo a koledy do té karanténní šedi a já napekla 18 druhů cukroví. A to jsem ještě dva plánované druhy ve finále vynechala.

Vánoce 2020 – elán do pečení

Naplánovala jsem si tedy upečení těch dvaceti druhů cukroví, nakoupila a začala péct. Užívala jsem si to. Měla jsem pocit, že tak vypadá štěstí. Dojímala jsem se u pohádek a pekla jeden plech za druhým. Deset dní před Vánoci jsem ale otevřela krabice plné napečených kousků ke slepení a zdobení a strnula hrůzou. Vůbec se mi do toho nechtělo. Chtěla jsem trénovat na střelnici, jít si zaběhat, cvičit, studovat a sejít se aspoň s pár známými. Zapatlaná od čokolády, polevy a krémů a s pocitem, že už nikdy nepozřu ani gram cukru, jsem ale dobojovala. Jen napůl. Nepečené druhy jsem nakonec vzdala a mnoho kousků nechala nenazdobených. A citronovou polevou jsem třeba polila celý plech místo jednotlivých kousků. Až tak se mi do toho nechtělo. Nedělejte to, nejdou pak odlepit…

Vánoce 2021

vánoční přípravy

Letos si sice neužívám lock-down, ale za to mám děti buď nemocné nebo jsem s nimi v karanténě. Zvykla jsem si. A protože se momentálně realizuji v nových projektech, ze kterých jsem nadšená, nemám na pečení čas. Tak jsem si letos na začátku prosince řekla – pět druhů a dost. A skoro jsem vzdala i ty. Protože jsem hýřila nápady na články, nadšeně se studenty konzultovala jejich seminárky a vrhla se znovu do boje za štíhlou linii. Proč si hubnutí komplikovat cukrovím?

A deset dní před Vánoci mi to přišlo hrozně líto. V hlavě mi zněly zvonky a rolničky a vzpomínky na dětství s mísami plnými cukrovím. Pár dní jsem odolávala a říkala jsem si: Barunko, pět druhů a dost, máš práce nad hlavu. Ale týden před příchodem Ježíška ta rozumná Baruna kapitulovala před vědomím, že Vánoce jsou jen jednou do roka. A nakoupila na dalších pět druhů. A ty s obrovským nadšením upekla a těší se na ně. Tím to neskončilo. Nakonec jsem upekla plných 18 druhů. Jen jsem musela odsunout projekty, které jsem si na poslední předvánoční týden naplánovala. Protože ovládána tou sváteční náladou jsem k nim prostě postrádala motivaci.

vánoční přípravy

A co s tím má společného hormonální cyklus?

Možná nic a možná všechno. Už se znám a vím, jak na mě hormony působí. Nejprve si zopakujeme obecné zásady. V předovulační části cyklu se zaměřujeme na výkon, na sebe, na svou kariéru. Chceme se líbit, vyrazit do společnosti a hýříme energií. Mezi ovulací a menstruací elán do společenských aktivit a kariérních projektů vyprchává. Je nám dobře doma, v bezpečí, teple a klidu. Zamilováváme se do partnera a dětí. Chutná nám jídlo, saháme po sladkém, chceme si udělat dobře. A do toho přijdou Vánoce.

Už chápete?

V roce 2020 jsem začínala advent v druhé fázi cyklu. Nadchla jsem se do vánočních příprav, lákalo mě cukroví. Dojímala mě vánoční nostalgie a děti zaprášené od mouky mi připadaly roztomilé a krásné. A když jsem pak po ovulaci měla ty napečené plechy slepit a ozdobit, hormony mi velely kuchyň opustit. Vyrazit do světa, soustředit se na sebe, dbát na postavu. A vánoční pečení se mi stalo naprosto odporným.

Letos jsem plánovala vánoční nákupy a přípravy v předovulační fázi. Chtěla jsem se věnovat sama sobě a svým projektům, nechtěla jsem ztrácet čas v kuchyni. Ale po ovulaci mi stoupající progesteron oznámil, že se blíží ty krásné svátky klidu a že chci cítit vůni cukroví. A že bych za sladké pečivo šla světa kraj.

Příští rok už s tím budu počítat.

vánoční přípravy

A vám, mé čtenářky, přeji krásné a klidné Vánoce bez ohledu na to, v jaké budete 24. prosince fázi. A děkuji za přízeň a důvěru. Jsem moc ráda, že do roku 2022 mohu vstupovat s vámi.