když čekáte druhé dítě
 1. Když jste těhotná poprvé a někdo vás pustí v autobuse sednout, máte radost a sednete si. Když čekáte druhé dítě a někdo vás pustí sednout, máte radost, posadíte dítě a sama zůstanete stát, protože máte v druhé ruce odrážedlo, které se nevejde pod sedačku.
 2. Když čekáte první dítě, nezvedáte nic těžšího než 2kg. Když čekáte druhé dítě, několikrát denně zvedáte a taháte svoje starší patnáctikilové dítě. O návratech z procházky ověšená dvěma taškami nákupu, s batohem plným dětských propriet na zádech, odrážedle v jedné ruce a vzpouzejícím se dítětem v druhé ani nemluvě.
 3. Prvorodička je večer unavená a v osm si řekne, že potřebuje přeci hodně spát a jde spát. Druhorodička v osm dá dobrou noc staršímu drobečkovi, řekne si, že potřebuje přeci hodně spát, ale spát nejde, protože má dnes poprvé trochu klidu a času pro sebe.
 4. Když čekáte první dítě, dle pokynů v příručkách na něj od 15. týdne mluvíte a netrpělivě vyhlížíte další prohlídku a očekáváte pohyby. Když jste těhotná podruhé, tak očekávání bledne před realitou prezentovanou mnohem viditelnějším a intenzivněji své zájmy prosazujícím drobečkem dříve narozeným.
 5. Když čekáte první, říkáte si, že byste se mohla projít ven, udělá vám to dobře. Když čekáte druhé dítě, dennodenně pronášíte větu: “Broučku, pojď už, přidej, maminka už by chtěla domů.”
 6. Když čekáte první dítě, stáhnete si aplikace nebo čtete články, které vám dávají praktické rady, jak přežít nevolnosti a ten náročný čas, až se dítko narodí. Ale tyto články nepočítají s druhorodičkami (což mělo varovat prvorodičku – nikdo očividně nepočítá s tím, že by na takové věci měla čas).

Udílí totiž tyto rady

Když kolem vás běhá dvouletý výrostek, tak vám takové rady akorát zrychlí už tak zrychlený tep.

když čekáte druhé dítě

Ale má to i své světlé stránky:

 1. Když jste těhotná poprvé a zvracíte hned po probuzení do záchodu, nikdo vás většinou nelituje, protože tam nikdo není. Ale vaše první dítko vás u toho tahá za nohu a křičí “mamí.”
 2. Když vstáváte do práce, třeští vás hlava a motá se celý svět, což je v prvním trimestru zcela běžné. Když jste doma na mateřské, vstáváte pomalu a když vám to moc dlouho trvá, někdo malý a roztomilý si nanosí autíčka k vám do postele a zůstane tam s vámi.
 3. Když se vám udělá zle cestou do práce, nemáte to komu sdělit. Když můžete někomu, koho vlečete za ručičku oznámit, že mamince je strašně špatně a musí si na chvíli sednou, hned vám je líp. A lidi okolo to taky slyší a uvolní vám místo, aniž byste si o něj musela říkat.
 4. Když jste těhotná podruhé, nikdo vám necpe předražené a zbytečné předporodní kurzy, prohlídky porodnice a kurzy manipulace s novorozencem. A i ti výrobci speciálních doplňků stravy to s vámi mají těžké. Stejně tak producenti předražených a zbytečných pomůcek k porodu a pro miminko, o kterých víte, že vám byly naprosto k ničemu…istockphoto-522581335-612x612.jpg
 5. Ale hlavně, když jste byla těhotná poprvé, mohla jste se strachovat a přemýšlet, jaké to bude. Připravovat se na porod a hrozit se ho. Teď už víte, že porod bude bolet, rekonvalescence bude peklo, nově narozené dítě bude záhul, ale na rozdíl od vyděšené prvorodičky víte, že nemá smysl o tom uvažovat, protože život si poradí. A nakonec (taková sluníčková tečka na závěr), už víte, že být máma je docela cool a že vám nové dítko kromě toho pekla přinese i kousek ráje na zemi.