Recenze: Zuzana Slánská: Cukrový svět

Napadlo vás někdy, jak skvělé by to bylo, kdyby všechno kolem bylo z cukru? Tedy, vás asi ne. Ale co vaše děti? Čtěte s nimi originální knihu Zuzany Slánské Cukrový svět.

Zuzana Slánská je mladá česká autorka knih pro děti. V případě Cukrového světa se vyšvihla s opravdu originálním nápadem. Toník je obyčejný kluk, který jednoho dne spadne do cukřenky. Po bizarním světě plném sladkých bytostí i věcí ho provází Candy, marsmallow s nohama a růžovými culíky. Spisovatelka v Cukrovém světě pustila otěže své fantazie z rukou úplně, je to docela jízda. Toník v knize objevuje zemi, kde se vyrábí všechny jeho oblíbené sladkosti, dorty a cukrovinky. Všechno, co rád jí, i to co si doposavad nedovedl ani představit. Zjistí, že vyrobit dokonalá cukrátka je pořádná věda. Hlavně se naučí, že s cukrem si není radno zahrávat. Že když se sladkostí sní hodně, hrozí kolaps organismu. Tato situace je v knize popsána velmi barvitě, až drasticky. Toník sleduje, jak nebozí ochutnávači cukroví bezvládně leží a jsou léčeni maximálním přísunem zeleniny.

Pointa je poměrně předvídatelná. Co jiného by rodič čekal od knihy o sladkostech než poučení pro své děti, že příliš cukru škodí? Ale popis kolapsu ochutnávačů byl tak skvělý, že mi to nevadilo. To byla část, kterou Zlatěnka ve svých třech letech chtěla číst pořád dokola. Stejně tak skvěle popsána byla léčba zeleninou. Člověk po dvou kapitolách v cukrkandlové omáčce opravdu zatoužil po rajčeti. Proto mi předvídatelnost pointy nevadila, přeci jen mladí čtenáři ještě tolik nepřečetli, oni ji předvídat nebudou.

Knihu bych doporučila pro společné čtení dětí a rodičů ve věku kolem sedmi až osmi let, spíš pro holčičky než pro kluky. Zlatěnce se moc líbily obrázky a věřím, že až bude starší, tak po knize sáhne znovu. Určitě vyzkoušejte. Cukrový svět patří k těm knihám, které jsou tak originální, že se do nich musíte ponořit sami, nepředpovím, zda se vám bude líbit nebo ne. Ale pokud dennodenně řešíte jak omezit sladké, doporučuji Cukrový svět do četby zařadit hned vedle seriálu Byl jednou jeden život a dílu o zubech.

Recenzní výtisk poskytl Nakladatelský dům Grada.

Zakoupit ji můžete třeba zde.

Líbil se vám článek? Sdílejte

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email